ISLANDIA

Z kamerą na Islandii, czyli co obejrzeć na Netflixie

Witajcie!
Ostatnio na moim Instagramie podzieliłam się z Wami wiadomością o nowym serialu podróżniczym dostępnym na platformie Netflix, którego pierwszy odcinek poświęcony był w całości Islandii. W związku z tym, zapytałam więc moją instagramową społeczność, czy interesowałby ich przegląd produkcji kręconych w całości lub częściowo na Islandii, które można obejrzeć właśnie na wyżej wspomnianej platformie i postanowiłam taki post dla Was przygotować. W niniejszym poście postanowiłam skupić się jedynie na Netflixie, aby lista nie była zbyt obszerna, a filmy dostępne na wyciągnięcie pilota (z doświadczenia wiem, że raczej większość osób ma wykupiony dostęp do tej platformy).

Podróże z Zakiem Efronem (2020)

Zdjęcie: Netflix
Zdjęcie: Netflix

Zacznę od pozycji najświeższej, czyli ośmioodcinkowej produkcji Netflixa, w której aktor Zac Efron przemierza takie kraje i poznaje ekologiczne style życia. Pierwszy odcinek poświęcony jest właśnie Islandii. Serial, o dziwo nie skupia się jedynie na widokach. Poznajemy w nim zasady działania elektrowni zasilanej ciepłem z wnętrza ziemi, dowiadujemy się jak powstała Błękitna Laguna oraz jak upiec islandzki Rúgbrauð, czyli chleb żytni prosto z ziemi. Odcinek trwa około 45 minut, a porusza istotne i ciekawe kwestie, o których mogliście nie wiedzieć. Mnie w szczególności zafascynowała relacja z wizyty w elektrowni. 

Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga (2020)

Zdjęcie: Eurovision TV

Kolejna propozycja to film już dosyć dobrze znany islandzkiej publiczności. Premierę miał 26 czerwca tego roku, choć pierwotnie miał się „zgrać” z tegorocznym konkursem Eurowizji. Rachel McAdams oraz Will Ferell wcielają się w role dwójki muzyków z małego miasteczka Húsavík na północy Islandii, którzy dostają szansę reprezentowania kraju w konkursie Eurowizji. Film nie jest inspirowany historią żadnego zespołu, ale w doskonały sposób pokazuje islandzkie społeczeństwo oraz ich fascynację owym konkursem.

W tym roku Islandię w konkursie miał reprezentować Daði Freyr & Gagnamagnið z piosenką „Think About Things”, na której punkcie ludzie na wyspie dosłownie oszaleli. Wszyscy wierzyli w jej duże szanse na wygraną. Z powodu odwołania tegorocznego finału, Islandczycy postanowili udekorować autobus linii nr 4 w stolicy wizerunkiem członków zespołu. Autobus jeździ w takim wydaniu od planowanego dnia tegorocznego finału Eurowizji, a nazwa jednego z przystanków w centrum jest nawet śpiewana przez Daðiego i jego zespół.

Zdjęcie: Strætó

The Valhalla Murders (2019)

Źródło: Serialowa

Jako kolejny przykład, postanowiłam podać serial islandzki, który premierę miał w grudniu 2019, w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Początkowo dostępny był tylko na stronie islandzkiej telewizji RUV pod oryginalną nazwą „Brot”, co tłumaczyć można na język polski jako „wykroczenie” lub „naruszenie”. Krótko po premierze telewizyjnej, serial trafił na platformę Netflix. Przejdźmy do opisu fabuły, którą zacytuję ze strony Filmweb, jako że sama jeszcze go nie oglądałam.

Poturbowany przez życie detektyw z Oslo powraca na rodzinną Islandię, aby pomóc ambitnej policjantce schwytać seryjnego mordercę powiązanego z tajemniczym zdjęciem.

Czarne Lustro, sezon 4 (2017)

Zdjęcie: Serialowa

Kolejną propozycją będzie serial Czarne Lustro, a właściwie jeden jego odcinek, który kręcony był w okolicach Reykjaviku. Sama o tym nie wiedziałam, do czasu, kiedy podczas seansu nie rozpoznałam jeziora Kleifarvatn, widocznego na poniższym zdjęciu, które wykonałam w grudniu 2017 roku.

Czarne Lustro jako serial sam w sobie jest wart polecenia, ale jeśli interesuje Was Islandia, to włączcie sezon 4 i odcinek pt. „Krokodyl”, który opowiada historię architektki starającej się utrzymać mroczny sekret oraz pracownicy agencji ubezpieczeniowej, która w celu ustalenia prawdziwej wersji wydarzeń, przeszukuje ludzkie wspomnienia związane z tragicznym wypadkiem.

Under an Arctic Sky (2017)

Zdjęcie: Kickstarter

„Under an Arctic Sky” to 40-minutowy dokument opowiadający historię sześciu surferów, którzy postanawiają wypłynąć na zamarznięte brzegi Islandii. Niestety, przeszkodzić im w tym ma nadchodząca ogromna burza.W tle zobaczyć można islandzkie wody, zimowe warunki na Północy, a co najważniejsze – zorzę polarną!

Niestety, obecnie film nie znajduje się już na platformie Netflix (przynajmniej islandzkiej). Pomimo tego, uważam że jest pozycją jak najbardziej wartą obejrzenia i link do niego wstawiam poniżej – można oglądać całkowicie za darmo!

LINK DO CAŁEGO FILMU

Noe: Wybrany przez Boga (2014)

Źródło: Truenorth

Film to historia biblijnego Noe, który zaczyna mieć wizje dotyczące potopu. Rozpoczyna więc budowę arki ocalenia, która ma uchronić jego rodzinę przed kataklizmem. Islandzkie ujęcia możemy zobaczyć w szczególności w ostatnich momentach filmu, kiedy bohaterzy znajdują się na plaży Reynisfjara, znanej również jako Czarna Plaża.

W Ciemność. Star Trek (2013)

Zdjęcie: Medium

Załoga USS Enterprise planuje pojmanie bezwzględnego terrorysty, zanim zniszczy on ich organizację od wewnątrz.

Wg portalu Filmweb, „W Ciemność” był pierwszym w historii całej serii, który kręcono również poza USA. W filmie ponownie pojawia się słynne południowe wybrzeże i plaża Reynisfjara, zobaczcie scenę poniżej:

Gwiezdny Pył (2007)

Zdjęcie: Den of Geek

Naiwny Tristan Thorn chce zdobyć serce swej wybranki, więc wchodzi do zakazanego świata, żeby znaleźć gwiazdę, która spadła z nieba i przybrała ludzką postać.

Niektóre sceny z filmu kręcone były w okolicy Höfn oraz Hornafjörður we wschodniej Islandii, przykład poniżej – plaża Stokksnes.

Takim oto sposobem, moja lista dobiegła końca, ale chciałam Wam przypomnieć, że tworzyłam ją będąc już na Islandii, a więc pewne tytuły mogą być niedostępne w Polsce, i na odwrót.

Ponadto, przy okazji tematu filmów kręconych na Islandii, chciałabym wymienić kilka znanych, w których często Wyspa służyła za krajobraz księżycowy. Wśród nich znajdziemy takie tytuły jak: Gra o Tron, Interstellar, Thor: Mroczny Świat, Prometeusz czy Sekretne Życie Waltera Mitty.

Myśleliście kiedyś o wycieczce śladami któregoś z tych filmów?

Który film lub serial obejrzycie w pierwszej kolejności?
U mnie chyba będzie to „Gwiezdny Pył”!

Dziękuję, że czytacie!

Pozdrowienia,
Dominika

Źródła:

  1. Eurovision.tv
  2. The National
  3. Serialowa: 1 & 2
  4. Truenorth
  5. Straetó
  6. Filmweb
  7. Den of Geek
  8. Medium